Monitoring Serwerów - Forum o monitoringu infrastruktury IT
Własne widgety na tactical overview
#1
Wczoraj postanowiłem zbadać temat widgetów na tactical overview, jako że zaintrygował mnie jeden z elementów projektu ninja (odpowiedzialnego za gui op5) a nawet jedna z pozycji na liście widgetów.
   


Chyba nie tylko to mnie zaskoczyło. Nie mogłem tego zostawić bez przebadania sprawy. Okazało się że można stworzyć własny gadżet do ninja.
Jak się okazało nawet "niewiele" trzeba żeby takowy modulik stworzyć.
Widget w op5 jest obiektem klasy dziedziczącej po widget_Base, z przeładowaną metodą index(), oraz zapewne zwykle się przyda metodą options().
Ma dostęp do co najmniej większości klas interfejsu ninja.
O ile na tactical overview mamy w standardzie wiele elementów z tzw. Livestatusu, czyli aktualnych zdarzeń, na pierwszy ogień poszedł więc pomysł związany z dystrybuowanym monitoringiem (rozproszonym) - przypomnijmy że op5 monitor w takim przypadku dzieli się obowiązkami poprzez hostgroupy. Kilka roboczogodzin przekopywania dokumentacji i bah:
   


Drugi pomysł to "wpakować" usługi biznesowe w serwis grupę i zrobienie tego samego. No to powstało uzupełnienie:
   


Po rozmowie z szefem okazało się, że wszystko fajnie, ale przydałoby się trochę danych historycznych. No i dzisiaj udało się - projekt ninja w zakresie raportów uważam za podbity:
   


Niestety skończył się dzień, a ja szczęśliwy wróciłem do domu - oby więcej zadań czysto programistycznych w pracy.
Reply


Forum Jump:

User Panel Messages