Monitoring Serwerów - Forum o monitoringu infrastruktury IT
Modyfikowanie GUI w op5
#1
Pod koniec każdego wdrożenia jesteśmy zasypywani pytaniami odnośnie możliwości zmian wyglądu interfejsu użytkownika. Również w tu op5 nas na szczęście nie zawodzi, szczególnie, że wszelkie modyfikacje odbywają się osobno dla każdego użytkownika. Nie mówię tylko o wybraniu maszyn i usług. Zresztą to jest rola administratora, a nie operatora, o którą jesteśmy pytani.
Celem prezentacji posłużę się moim "produkcyjnym" kontem. Wedle zasady "szewc bez butów chodzi", moje konto jest w 100% tym, co można zastać po stworzeniu nowego konta.
   


Mamy do powiedzenia sobie o dwóch, wg niektórych trzech elementach:
1. modyfikacji ekranu "powitalnego" - Tactical Overview
2. ustawień wyświetlania dla użytkownika
3. w powyższych ustawieniach definiowanie kolumn dla poszczególnych widoków (związane z modułem List View, który pojawił się dopiero w wersji 6.1 i został omówiony przy okazji omawiania filtrów - co jest bardzo istotną wiedzą do tego celu viewtopic.php?f=2&t=266)

Zawartość Tactical Overview określamy w menu:
   

Tutaj włączamy bądź wyłączamy gadżety/widżety/modułu - nazewnictwo zostawię dla każdego według jego uznania.
Host performance - okienko które pozwoli nam wyświetlić serwisy z wybranego hosta
Geomap - wyświetli nam mapę (np. Google Maps) na która będzie mogła mieć przedstawiać nasze oddziały i np stan połączeń między nimi
Network Health - boks przedstawiający nam procentowy wpływ włączony maszyn/działających usług w postaci wykresu słupkowego. Kolor zależny od ustawionych progów
Merlin Node Status - widget wyświetlający stan węzłów naszego systemu monitoringu, obłożenie hostami i serwisami, latency itp. - ma sens w przypadku więcej niż jednego węzła
Nagvis - okienko umożliwiające wyświetlenie mapy z modułu Nagvis, w którym możemy zdefiniować dowolną mapkę
Unacknowledge service problems - nieprzyjęte/niepotwierdzone problemy związane z usługami
Scheduled downtime - zaplanowane przerwy serwisowe
Business Services - okienko związane z wyświetleniem usług biznesowych ustawionych w module Business Services
Monitoring Performance - informacje wydajnościowe o monitoringu
itd. aż do mojego ulubionego
List view - to nic innego jak w pełni konfigurowalne pod względem zawartości jak i kolumn okienko.

Dobrze, pisałem o tym, że coś jest konfigurowalne, gdzieś są jakieś parametry - gdzie? a no musimy omówić sobie ikonki które pojawiaj się w prawym górnym rogu każdego widżeta
   

Pierwsza ikona pozwala nam na... skopiowanie okienka - po co? a no po to że możemy mieć kilka okien na tactical overview pochodzących z jednego modułu, różniących się ustawieniami.
Druga ikonka "minimalizuj/maksymalizuj" okienko. Nareszcie trzecia wyświetla menu konfiguracyjne widżet. I tak na przykład do List View, możemy dodać dowolny stworzony filtr, i zdefiniować kolumny - o definiowaniu kolumn nieco więcej w kolejnych krokach...

A jak układać okienka, założeniem jest to że mamy fragment strony w którym są trzy kolumny, następnie dwie kolumny i na samym dole jedną kolumnę. Przeciąganie odbywa się intuicyjnie za górny pasek.
Rada wdrożeniowca: minimalizujcie okienka przed przeciąganiem [Image: icon_e_smile.gif] 
Co ja osiągnąłem, przy tej wiedzy to:
   

Modyfikacje ustawień użytkownika widać tutaj:
   

Myślę, że opcje są jasne, polecam skórkę "pink_n_fluffy" [Image: icon_e_smile.gif] przynajmniej zobaczyć.

Co do definiowania kolumn zacznijmy od przykładu
   

Co się stało:
do domyślnych kolumn w widoku hostów, dodaliśmy czas następnego sprawdzenia i link do systemu zgłoszeń, a ujęliśmy kolumnę z aliasem hosta.
   


Efekt jest super - to samo możemy zrobić w widgecie na tactical overview.
Reply


Forum Jump:

User Panel Messages