Monitoring Serwerów - Forum o monitoringu infrastruktury IT
Co nowego w op5 Monitor 6.1?
#1
Już 14 maja nowa odsłona op5 Monitor – w wersji 6.1. Będzie zawierać między innymi nowe funkcje, o które prosili użytkownicy. Chcielibyśmy tutaj przybliżyć kilka z nich.

Udoskonalenia w API

Nasze HTT API (REST) jest stale rozwijane, począwszy od wersji 5.7 op5 Monitor. Pierwszym krokiem była możliwość uzyskania danych o statusie jak również sprawdzania i modyfikacji bieżącej konfiguracji. To z kolei umożliwia uzyskanie danych archiwalnych, wykorzystywanych przez zewnętrzne aplikacje takie jak Qlikview, Crystal Reports, Jasper Reports itp., które umożliwiają dalszą analizę.
Zgromadzone dane mają różną formę jak też służą różnym celom. Są to m.in. dane dot. wydajności, dane alertów, komentarze oraz dane typu raportowego. W najnowszej edycji naszego softu zdecydowaliśmy się skupić właśnie na danych typu raportowego.

Dane zwrócone przez API będą miały „surowy” format i będą wymagały dalszej obróbki. Naszym celem jest wprowadzenie pierwszego kroku zgodnie z modelem ETL (z ang. extract, transform, load; patrz http://en.wikipedia.org/wiki/Extract,_transform,_load). Oznacza to, że będzie wprowadzona funkcja „ekstrahowania” danych z systemu op5 Monitor, jednak bez możliwości wykonania dalszych kroków - „transformuj” oraz „załaduj”. Powód jest taki, że istnieje wiele sposobów na wykorzystanie tych danych i ich integrację z programami monitorującymi. Więc jeśli masz w planach taką integrację ze swoim systemem monitoringu, nasze API jest jak najbardziej perspektywicznym rozwiązaniem.

Dynamiczne i adaptacyjne przedziały z Bischeck

Jeśli chodzi ustawienia przedziałów (thresholds), to w dotychczasowych wersjach op5 Monitor mogliśmy ustalać jedynie stałe ich wartości. Wpisywaliśmy wartość maksymalną i minimalną dla monitorowanego parametru, dla danej aplikacji. W ten sposób monitorowaliśmy aplikację w każdym momencie. Problem w tym, że raczej trudno ustalić zakres, który będzie prawidłowy zarówno przez wszystkie dni tygodnia, jak i w każdej godzinie doby. Z tego powodu możemy otrzymywać zbyt mało lub zbyt dużo alarmów. Z tej przyczyny również nie ustalimy w ogóle pewnych zakresów dla zmiennych o charakterze dynamicznym. Te problemy dotyczą zwłaszcza aplikacji i procesów o charakterze biznesowym, z uwagi na ich „dynamiczne” obłożenie.

Wraz z integracją Bischeck w wersji 6.1 Monitor-a, dynamiczne i adaptacyjne przedziały stały się uzupełnieniem dla statycznego określania przedziałów. Ale co tak naprawdę znaczą te nowe terminy i jakie można czerpać z nich korzyści?

Funkcja Bischeck pozwala na zdefiniowanie różnych profili przedziałów, w zależności od pory dnia, dnia tygodnia, lub dnia miesiąca. Możemy zatem zdefiniować przedziały mierzonych wartość dla dowolnego procesu, którego parametry wahają się w przewidywalny sposób. Co istotne, możemy definiować przedziały automatycznie, na podstawie danych archiwalnych. Wystarczy tylko określić pewne wytyczne. Przykładowo, chcemy aby przedział monitorowany o godz. 12.00 mieścił się w zakresie plus/minus 5% w porównaniu do średniego obciążenia w tym samym czasie z ostatnich 5 dni. Funkcja Bischeck posiada kilka algorytmów dokonujących tego typu szacunków.
Inna funkcjonalność: możemy przypisać kilka profili przedziałów dla jednego procesu. Przy pomiarze wydajności serwisu plików, oprócz klasycznego parametru „90% użycia” możemy badać jednocześnie, jak szybko użycie się zmienia. Łatwo to określmy wykorzystując dane archiwalne, w wyniku czego otrzymamy informacje o zmianie obciążenia z upływem czasu.
Inna bardzo przydatna funkcja to możliwość wykorzystania danych zgromadzonych z jednej lub kilku procesów i wykorzystanie ich do skalkulowania przedziałów dla innego procesu. Na tym właśnie polega adaptacyjne wyznaczanie przedziału. Sprawdza się ono doskonale w przypadku zależnych od siebie wartości występujących w jednej usłudze, które jednocześnie mają wpływ na obciążenie innej. Przykładowo, liczba odwiedzin sklepu internetowego wpływa zapewne na liczbę składanych zamówień, obciążenie CPU, czy na liczbę wątków aplikacji. Innymi słowy, możemy wyznaczać badane przedziały w odniesieniu do istotnych danych – i to nie tylko pojedynczych wartości.

Jeśli chcesz bardziej wgłębić się w temat Bischeck, polecamy stronę http://www.bischeck.org.

I jeszcze jedna informacja: Bischeck nie jest integralną częścią pakietu instalacyjnego op5 Monitor. Można go zainstalować za pośrednictwem „yum” po uprzednim zarejestrowaniu programu.

Zmiany w GUI
Filtry i widok listy

Jak wspomniano w poprzednim wpisie na blogu, op5 Monitor 6 jest w stanie monitorować znacznie więcej środowisk niż dotychczas. To z kolei zrewidowało nasze myślenie o dotychczasowym sposobie wyświetlania informacji. Przy tak dużej liczbie wątków śledzenie „wzrokowo” listy z zaznaczonymi kolorami pozycjami przestaje być efektywne. Również funkcja wyszukiwania (wprowadzona parę lat temu do Monitor-a wersji 5) osiągnęła limit użyteczności, kiedy liczba śledzonych hostów i procesów idzie w tysiące. Dlatego w wersji 6 wprowadzamy filtry wraz z nowym widokiem listy.

Mówiąc skrótowo, filtry pozwalają na personalizację widoku listy, co zrzuca z użytkownika konieczność dostosowywania wzroku. Załóżmy, że chcemy przejrzeć hosty i procesy, których nazwa zaczyna się od „win” albo „linux” i które są częścią grupy usług o nazwie „databases” lub „webservers” o określonym stanie. Nie interesują nas pozycje z zaplanowanym czasem wyłączenia ani z włączoną detekcją parametru „flap”. Nowe filtry pozwalają na uzyskanie wyników takiego złożonego zapytania dosłownie po paru kliknięciach. Pozwalają także na używanie wyrażeń logicznych do formułowania zapytań, co nie było wcześniej możliwe. Można również zapisywać gotowe filtry i wykorzystywać je w nowych! Pomyśleliśmy również o udostępnianiu filtrów innym użytkownikom tego samego systemu. Jak widać, możliwości są praktycznie nieograniczone.

[Image: listview_editor61.png]


Jak widać na zrzucie ekranu u góry, do formułowania zapytań używa się raczej intuicyjnego interfejsu graficznego. W trakcie wpisywania danych w interfejs, budowane jest jednocześnie zapytanie w formie wyrażenia widocznego powyżej.

[Image: savedquery61.png]


Nowe funkcje spowodowały niestety pewne zmiany (z przyczyn technologicznych) które potencjalnie są niekorzystne. Tracimy część informacji z zakładki „Status Totals” na górze listy. Również informacja o hoście w liście usług oraz w liczniku „total count” została usunięta. Mamy nadzieję, że zysk z nowych funkcjonalności znacznie przewyższa te „straty”. Swoją drogą, chętnie dowiemy się czy te usunięte funkcje stanowią dla was poważny problem.

Na koniec chciałbym wspomnieć o innych funkcjach wprowadzonych w nowej wersji:

- sortowanie komentarzy w odwróconej chronologii
- zaktualizowany Nagvis do wersji 1.7.3
- ikona „made ninja” ustawiona jako domyślna dla Nagvis
- definiowalne kolumny dla definiowalnych zmiennych w widoku listy
- możliwość personalizacji zarówno kolejności, jak i ilości pokazywanych kolumn (dla danego użytkownika, w ustawieniach konta)
- możliwość ustalenia ilości kolumn w widoku „Tactical Overview”
- definiowany przez zmienną przycisk dynamiczny w opisie usługi (extinfo)
- dodatkowy plugin do monitorowania daty wygaśnięcia domeny (nie funkcjonuje dla domen .de, .no, .at, .ch ponieważ te domeny nie zwracają daty wygaśnięcia przez komendę „whois”)

Per Åsberg@op5
Link do oryginalnego artykułu
Reply


Forum Jump:

User Panel Messages