Monitoring Serwerów - Forum o monitoringu infrastruktury IT
Tworzenie raportów wydajności sieci
#1
Najczęstszym pytaniem jakie dostaję podczas wdrażania narzędzia Scrutinizer jest "Jak mogę stworzyć raport pokazujący wydajność mojej sieci" ? Napiszę kilka wskazówek jak poruszać się pomiędzy danymi Netflow i jak z nich czerpać informacje których oczekujemy.

[Image: network-traffic-monitoring_default24-hour.png]

W pierwszym kroku tworzenia raportów musimy przejść do zakładki "Status". Ukarze się nam lista interfejsów, posortowanych według obciążenia. To jest według mnie najlepsze miejsce do rozpoczęcia pracy z raportami.
Z zakładki Status wybieramy interfejs, z którego chcemy raportować. Wybierzmy wzór "Default 24 Hour Report (Jeżeli otrzymasz pytanie o template, wybierz All Templates > Default 24 Hour Report).

Po wybraniu opcji Default 24-Hour Report pojawi się zestawienie ruchu Pair >> Conversation WKP ( Well-Known Port) dla ostatnich 24 godzin.

Zawężanie ilości informacji 
Skoro już mamy podstawowy raport utworzony z danego interfejsu dla ostatnich 24 godzin to zastanówmy się jak doszukać się informacji bardziej szczegółowych. Pokarzę teraz opcje filtrowania, które możemy obejrzeć z lewej strony ekranu powyżej : Current Filter.
Jeżeli wybierzesz tę opcję to zobaczysz w jaki sposób na wcześniejszy wykres możemy nałożyć dodatkowe kryteria. To jest miejsce gdzie możemy dodać lub odjąć kryterium.
Wyobraźmy sobie, że interesuje mnie raport z wyłączeniem ruchu z mojego adresu IP. Wybierzmy kryterium IP Host i wciśnijmy zielony znak plus (+), który teraz zamieni się na czerwony minus (-) . Poprzez wybór niebieskiego znaku plus (+) pozwoli nam na wpisanie adresu IP którego ruch będzie usunięty z raportu.

Na ekranie zobaczymy nowy wykres, uwzględniający kryteria filtracji.

[Image: network-traffic-monitoring_filtered-report1-300x110.png]

Jeśli chcemy dojść do jeszcze większych szczegółów wystarczy abyśmy najechali myszką na wykres. Zaznaczając myszką czas, który chcemy dokładniej przeanalizować wykres automatycznie zostanie wyskalowany, prezentując bardziej szczegółowe dane. Ta metoda doskonale nadaje się do obserwacji ruchu w okolicach szczytów i anomalii wykresów.

Innym sposobem na na uzyskanie szczegółowych wykresów jest zmiana częstotliwości próbkowania. Standardem dla wykresu typu 24 godziny jest interwał 30 minut, ale z łatwością możemy to zmienić na 1 minutę. Raport 1 minutowy dostarcza wszystkich informacji w zadanym oknie czasowym. Pamiętajmy jednak, że ten typ raportu będzie większym obciążeniem dla zasobów serwera.

[Image: network-traffic-monitoring_data-granularity.png]

Zapisywanie Raportów
Skoro już wiemy jak tworzyć raporty, spróbujmy je zapisać. Aby to zrobić, wystarczy nadać nazwę naszemu raportowi i wcisnąć świecącą dyskietkę po lewej stronie okna. Jeżeli będziemy potrzebowali tego raportu w przyszłości, wybieramy go z pozycji "Saved reports" u dołu strony.

Jak widzicie, tworzenie i filtrowanie raportów jest na prawdę proste o bardzo elastyczne. Jeżeli będziecie nadal mieli z tym problem, piszcie do nas...

Artur Bicki
Reply


Forum Jump:

User Panel Messages